Wystarczy spojrzeć w internet. Mnóstwo piłkarskich klubów, szkółek Jak wybrać tę właściwą, dlaczego warto posłać dziecko na piłkę nożną? Jak piłka nożna wpływa na rozwój dziecka? W piłkę nożną gra najwięcej dzieci w Polsce. Czołowe kluby piłki nożnej otwierają swoje szkółki. I to nie tylko drużyny z Ekstraklasy takie jak Legia, czy Lech Poznań mają swoje akademie, ale na Wisłą pojawiają się takie marki jak FC Barcelona. Krótka historia piłki nożnej Początki piłki nożnej sięgają starożytności. Już Chińczycy ponad 2000 lat temu grywali w cuju. Japończycy mieli kerami. Ponoć w piłkę grywali też Celtowie, Rzymianie, Grecy, czy Aztekowie. Jednak ojczyzną nowożytnej piłki nożnej jest Wielka Brytania. Początkowo istniało wiele odmian tej gry. Bardziej przypominała ona dzisiejsze rugby.
Zawodnicy musieli przenieść piłkę na pole przeciwnika. Kopano ją sporadycznie. W rozgrywce brało udział nawet kilkuset graczy. W 1857 roku w Sheffield spisano zasady gry. Co prawda nie była to pierwsza kodyfikacja, ale miała największy wpływ na rozwój znanej nam dzisiaj dyscypliny. Jedna z regulacji zakazywała dotykania piłki rękami. Pierwszą ligę zawodową stworzono podczas spotkania klubów w Manchesterze. Był to rok 1888. Do dziś wiele z tych drużyn występuje w Premier League, np. Aston Villa, Everton, czy West Bromwich Albion. Do Polski piłka nożna dotarła za sprawą Henryka Jordana. Pionier wychowania fizycznego z Niemiec przywiózł ze sobą do Krakowa pierwszą piłkę. Pierwszy udokumentowany mecz odbył się na II Zjeździe Sokoła - towarzystwa gimnastycznego, między krakowskimi i lwowskimi członkami w 14 lipca 1894 roku. Lwowianie wygrali 1:0. Pierwszego gola w Polsce zdobył Włodzimierz Chomicki. Po II wojnie światowej przyszły największe sukcesy, czyli między innymi I miejsce na IO w 1972 , 3. miejsce na MŚ w 1974 i 1982.
Dziś chociaż polskiej reprezentacji daleko do osiągnięć z lat 70 i 80, piłka nożna jest najbardziej popularną dyscypliną w Polsce. Większość małych chłopców pragnie pójść w ślady Roberta Lewandowskiego. Piłka nożna a rozwój dziecka Dlatego tak ważna jest odpowiedź na pytanie, "jak piłka nożna wpływa na rozwój dziecka?". Jeśli planujemy zapisać dziecko na treningi przed 6 rokiem życia, warto zwrócić uwagę, żeby zajęcia stawiały przede wszystkim na ogólny rozwój ciała, a elementy piłkarskie były tylko wplatane w uproszczonej formie i miała formę gier i zabaw ruchowych z piłką. Ważne, żeby grupa nie była zbyt liczna!!!!!!!!!
Zalety gry w piłkę nożnej Piłka nożna jest sportem, który uczy dzieci współdziałania i jednocześnie pomaga im dbać o kondycję fizyczną. Zazwyczaj pierwszą przygodę z piłką nożną dzieci zaczynają już od najmłodszych lat, grając z kolegami na podwórku, a następnie szkolnych boiskach, zaspokajając tym samym naturalną potrzebę ruchu. Mimo to, tylko niewielu z nich decyduje się na poważnie związać swoją przyszłość z tą dyscypliną sportu. Wynika to z tego, że większość rodziców obawia się, że jest to mało konkretny i niepewny zawód oraz traktuje zainteresowanie dziecka jako chwilowe zajęcie, które szybko mu się znudzi. Gra w piłkę nożną to znakomita forma aktywności fizycznej. Nie tylko gwarantuje prawidłowy rozwój dziecka, wzmacnia mięśnie oraz poprawia koordynację ruchową, ale też uczy je współpracy w grupie i samodyscypliny. Dodatkowo dzięki regularnym treningom maluch staje się bardziej wytrwały i odporny na stres. Gra w piłkę nożną może być źródłem radości i satysfakcji, a z czasem przerodzić się w pasję, którą maluch będzie chciał w przyszłości rozwijać. Co ważne piłka nożna pomaga kształtować umiejętności społeczne dzieci. Uczy współpracy, a także szybkiego podejmowania decyzji i szukania rozwiązań problemów w ramach ściśle określonych reguł.
[junior.sport.pl, parenting.pl]