Historia

Klub Sportowy Arkonia Szczecin jest najstarszym towarzystwem sportowym, które powstało po 1945 roku na tzw. Ziemiach Odzyskanych, obecnie na terenie woj. zachodniopomorskiego. W czerwcu 1945 roku w Koszalinie, gdzie początkowo mieściły się władze województwa szczecińskiego, grupa zapaleńców i miłośników sportu na czele ze Stanisławem Fortuńskim postanowiła zorganizować Milicyjny Klub Sportowy. Z danych historycznych wynika, że w latach trzydziestych na stadionie tym przygotowywali się do olimpiady w 1936 roku sportowcy niemieccy.

W dniu 6 czerwca 1945 roku rozegrany został pierwszy oficjalny mecz piłkarski pomiędzy reprezentacja Wojsk radzieckich stacjonujących w Koszalinie a milicyjnym Klubem Sportowym. Mecz zakończył się zwycięstwem reprezentacji Wojska radzieckich 5:3. W lutym 1946 roku po przeniesieniu administracji państwowej z Koszalina do Szczecina, towarzystwo sportowe przybrało nazwę Milicyjny Klub Sportowy Szczecin. Data ta jest przyjmowana jako początek działalności klubu sportowego Arkonia Szczecin. W latach 1947 - 1956 klub przechodził szereg reorganizacji zmieniając nazwę na "Gwardia", a w 1956 roku po fuzji z "Budowlanymi" na Szczeciński Klub Sportowy "Chrobry". W 1958 roku po kolejnej fuzji jak doszła do skutku - tym razem ze Stoczniowcem powołano Stoczniowo-Gwardyjski Klub Sportowy "ARKONIA" Szczecin. Pod ta nazwą klub funkcjonował do roku 1971. W tych latach działało w klubie piętnaście sekcji sportowych, z czego ponad połowę było zaliczanych do ścisłej czołówki krajowej. W okresie tym klub osiągnął największy rozkwit i rozwój a także sukcesy sportowe. Dominująca w tym okresie rola klubu na mapie sportu szczecińskiego zaowocowało m.in.:

* Awansem w 1962 roku sekcji piłki nożnej do polskiej ekstraklasy 
* Mistrzostwem Polski juniorów w piłce nożnej 
* Mistrzostwami Polski w turystyce motorowodnej 
* Czternastokrotnym zdobyciem tytułu mistrza Polski i Pucharu Polski przez sekcję piłki wodnej 
* Licznymi mistrzostwami i wicemistrzostwami Polski pływaków, bokserów i judoków
* Licznymi rekordami Polski m.in. w pływaniu i kolarstwie terenowym 
* Udziałem wielu zawodników w reprezentacjach Polski w piłce nożnej, piłce wodnej, kolarstwie torowym i szosowym, pływaniu.

Od 1971 roku zaczęto znacznie i systematycznie ograniczać liczbę sekcji sportowych przekazując je do innych działających na terenie Szczecina klubów. Tak stało się m.in. w przypadku sekcji piłki siatkowej przekazanej do LKS Gryf Szczecin oraz sekcji szermierki, która została przekazana do Włókniarza Szczecin. Niektóre sekcje takie jak m.in. boksu, gimnastyki, i lekkiej atletyki nie uniknęły likwidacji. Zawodnicy uprawiający te dyscypliny przeszli do innych szczecińskich klubów.

W latach 1992 - 2000 z powodu zmian społeczno - gospodarczych, a w tym politycznych, Klub Sportowy Arkonia Szczecin przeżywał trudny okres związany z ograniczeniem liczby sekcji sportowych oraz spadkiem liczby członków klubu. Jeszcze nie tak dawno w 2000 roku Arkonia zrzeszała członków pięciu sekcji: piłki nożnej, piłki wodnej, judo, karate i aikido. Obecnie Klub Sportowy ARKONIA SZCZECIN posiada jedną komórkę i jest to piłka nożna. Sekcja szkolącą przede wszystkim dzieci i młodzież z terenu Szczecina. W chwili obecnej klub zrzesza ponad 300 zawodników od młodzików do seniorów.

Klub nasz utrzymuje się z prowadzonej działalności gospodarczej. Główną bazą sportową oraz siedzibą klubu jest kameralnie położony obiekt sportowy w Lasku Arkońskim mieszczący się przy ul. Arkońskiej w Szczecinie (dzielnica Pogodno). Stadion aktualnie przechodzi szereg prac modernizacyjnych, które zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszy etap został ukończony w 2022 roku, a w raz znim zostało oddane do użytku:
- zaplecze sanitarne
- sztuczne boisko 100x50 kryte balonem na czas zimy 
- boisko typu orlik,
- dwa mini boiska,
- boisko do piłki nożnej plażowej 
- bilard piłkarski
- tenis piłkarski
- siłownia 

Drugi etap planowany jest na lata 2023 - 2025, który ma poszerzyć nasza bazę o nowy budynek klubowy i dwa pełnowymiarowe boiska. Kiedyś wizytówką naszego klubu była płyta głowna boiska wraz z trybunami na 10.000 miejsc. Obiekt nasz dysponował zespołem boisk treningowych, nowoczesnym oraz funkcjonalnym budynkiem klubowym wraz z szatniami i sauną. Dodatkowo w kompleksie Arkonia Szczecin był planowany hotel na ok. 60 miejsc noclegowych. Wraz z przemianami gopodarczymi naszego kraju resort zaniechał ukończenia inwestycji, która po dziś dzień stanowi nie lada zagadkę co z tym dalej (stan surowy zamknięty, do wykończenia).

 

Komentarze